ÇEŞME Alaçatı’nın idari olarak bağlı bulunduğu Çeşme ilçesi 25.000 nüfuslu bir merkezdir. 1566 yılında Çeşme Cenevizlilerden Osmanlı’ya geçer ve günümüze kadar korunmuş Çeşme Kalesi inşa edilir. Bugün müze olarak kullanılmaktadır. Çeşme roro limanı, yat limanı, sahildeki restoranları ve çarşısıyla ilgi çeker.

ILICA PLAJI Çeşme ile Alaçatı’nın arasında bulunan Ilıca sahili görülmeye değerdir. 2 km. uzunluğa sahip geniş ve beyaz kumsalı, tropik plajları andırır. Ilıca’nın termal suyu bol olduğu için burada Sağlık turizminin de gelişmesine olanak vermiştir.

DALYAN VE SAKIZLI KOY Çeşme’nin kuzey kıyılarında yer alan Dalyan ve Sakızlı koy, Çeşme merkezine 4 km. uzaklıkta olup; içerisinde balık restoranları ve pansiyonları ile hizmet vermektedir. Küçük bir yat limanına da sahip olan bu yerleşim alanı bir zamanlar ünlü denizci Turgut Reis’in fırtınadan kaçıp sığındığı koydur.

ALTINKUM VE PIRLANTA PLAJI Çeşme yarımadasının güney ve güneybatısında bulunan Çiftlikköy’de birçok plaj bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri Altınkum ve Pırlanta plajlarıdır. Altınkum plajı; altın gibi kumu ve manzarası ile ilgi çekmektedir. Pırlanta plajının ise en önemli özelliği “kite sörf”ünün bu alanda yoğun olarak yapılmasıdır.

AYAYORGİ KOYU Ilıca`nın batısında yer alan Ayayorgi koyu, birçok gece ve gündüz kulübünü barındırmaktadır. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında ünlü şarkıcıların yoğun konser trafiği, binlerce insanın bu noktaya akmasına neden olur. Ayayorgi koyunun kuzey rüzgarlarına kapalı olması buradaki denizin sakin ve dinlendirici olmasını sağlamıştır.

PAŞA LİMANI VE ŞİFNE Ilıca plajının kuzeydoğusunda yer alan Şifne ve Paşa limanı koyları plajları ve özellikle kaplıcalarıyla ilgi çeken bir yerdir.