Alaçatı’nın Arnavut kaldırımı ile kaplı dar sokakları iki ya da tek katlı taş evlerle bir bütün halinde Alaçatı’nın sahip olduğu en önemli ekonomik değeri oluşturmaktadır.

Beldemizin bu tarihi görüntüsünü koruma amaçlı yapılaşmaya önem vermesi nedeniyle Alaçatı, ülkemizin kendi büyüsünü kaybetmeden gelişen beldelerinden biri, belki de en güzeli haline gelmiştir. Alaçatı evlerinde, yöreden çıkan ve sonraları sararıp binaların yaşını gösteren beyaz taşlar kullanılır.

Alaçatı evlerinde alt kat duvarları, birinci kat duvarlarına göre daha kalın işlenmiştir. Duvar yapımında harç kullanılması, evlerin kışın sıcak, yazın soğuk kalmasını sağlamıştır. Bazı evlerin tamamında taş, bazılarının üst katında tuğla ya da ahşap alt katında ise taş kullanmıştır.

Alaçatı evlerinde alaturka kiremit kullanılmıştır. Evleri süsleyen en önemli unsurlar olan kapı ve pencerelerde ahşap veya demir dışında malzeme kullanılmamaktadır. Eski zamanlarda Alaçatı evlerinin alt katları tütün depolamak veya hayvan barındırmak için; üst katları ise yaşam alanı olarak kullanılmıştır.

Alaçatı’nın merkezi 2006 yılında “kentsel sit” ilan edilmiştir. Eski evleri aslına uygun olmaksızın onarmak veya geleneksel mimari dokuya aykırı unsurlar içeren yeni binalar yapmak yasaktır. Günümüzde onarılan bir çok taş ev, küçük otel, restoran, kafe ve alışveriş noktası olarak Alaçatı ekonomisine katkı sağlamaktadır.