Alaçatı devamlı esen rüzgarı ve Türk misafirperverliği ile windsurf ve kitesurf dünyasında ön plana çıktı. Kendine özgü mimarisi, taş döşenmiş dar sokakları, uçsuz bucaksız zeytinlikleri, içinden her daim neşeli nağmeler yükselen mavi-beyaz balık restoranları ve yeldeğirmenleri ile de ünlü bir uğrak yeri haline geldi. Türkiye ortalamasının çok üzerinde olan Alaçatı, yılda 330 gün esen rüzgarı ile dünyanın en önemli windsurf (rüzgar sörfü) merkezlerinden biri olmuştur.

500 m uzunluğunda ve 400 m genişliğinde olan Alaçatı’nın doğu kıyısının dağ olması, açık deniz korkusu yaşatmamaktadır. Yeni başlayanların da surf öğrenebilmeleri için en elverişli şartlara sahip Alaçatı koyunun üç tarafı da karayla çevrilidir, güney kısmı açık olduğu için oldukça güvenlidir.

Alaçatı, sert rüzgarlarda bile düz su yüzeyiyle yeni manevralar öğrenmek isteyenler, sürat meraklıları ve freestyle yapanlar için en uygun merkezlerdendir. Rüzgarın kuzeyden güneye, güneyden kuzeye estiği koridorun merkezinde yer alır. Yazları poyraz rüzgarları Alaçatı’ya nefes aldırır.

Dünyanın 1 numaralı surf merkezine 5 dakikalık mesafedeki Pupil Otel, surf yapmak isteyen misafirlerini özel servisiyle surf merkezine taşımaktadır. Bu hizmetten yararlanmak isteyen misafirlerin rezervasyon esnasında servis taleplerini bildirmeleri gerekmektedir.