Renkli Cumartesi günleri olan şirin bir tatil beldesidir Alaçatı. Bahçelerinde yetiştirdikleri meyve, sebze ve otları tezgahlarında satan sohbetine doyamayacağınız güleryüzlü insanlar tarafından kurulan köy pazarı beldede bir şenlik havası yaratır. Pazar sonrası büyük bir keyifle evinize dönerken mevsim otları, enginar, beyaz soğan, limon, kavun dolu poşetlerinizin olması rastlantı değildir.

Kiliseden dönüştürülmüş olan Pazar Yeri camiinin bulunduğu meydanda ise Cumartesi ve Pazar günleri antika pazarı kurulur. Türkiye’nin ilk antika pazarlarından olan bu pazara Anadolu’nun her köşesinden çeşit çeşit eski eşyalar gelir.

Alaçatı sadece kurulan pazarlardan ibaret değildir elbette. Sokaklarında sürpriz dükkanları, birbirinden renkli ve Alaçatı kokan ürünlerinden etkileneceksiniz. Heykeller, resimler, özgün takılar, yöreye ait zeytin yağları, özel seramik üretimler, sokak aralarında bulduğunuz dükkan ürünlerinden bazıları. Begonvil, lavanta ve adaçayı kokuları Alaçatı esintileri yaratacak evinizde ve her seferinde haydi Alaçatı’ya dercesine fısıldayacak kulaklarınıza.