İzmir ilinin, Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesi, Çeşme yarımadasının “ince belinde”, rüzgarın kuzeyden güneye, güneyden kuzeye cirit attığı koridorun merkezinde yer alır. Yazın hakim rüzgar olan poyraz Alaçatı’ya “nefes aldırır”, kışın ise daha çok esen lodos beldede ılık bir iklim oluşturur. Alaçatı’da rüzgarlı gün sayısı (yılda 330 gün ile) Türkiye ortalamasının çok üzerindedir, bu da beldeyi dünyanın en önemli Rüzgar Sörfü merkezlerinden biri yapmıştır.

Kuzeyinde kumsalıyla ünlü Ilıca, güneyinde Rüzgar Sörfü klüplerinin olduğu Alaçatı limanı, batısında zeytinlikler ve bağlarla kaplanmaya başlayan Karadağ bulunur.

Denizden 3 km. içeride yer alan Alaçatı’nın, İzmir’den uzaklığı 70 km, Adnan Menderes Havaalanından uzaklığı ise 90 km.dir. İstanbul’dan kendi aracıyla yola çıkanlar için Yenikapı-Bandırma feribotundan indikten sonra 340 km.lik bir yol, Balıkesir- Manisa- İzmir üzerinden sizi 4-5 saatte Alaçatı’ ya ulaştırıyor.

Ayrıca Alaçatı’ya Varan ve Ulusoy firmalarının düzenli otobüs seferleri var. İzmir’den Alaçatı’ya otobüsle ulaşmak için ise İzmir Garaj’dan veya Üçkuyular Garaj’dan Çeşme Seyahat otobüsüne binmeniz yeterli, 1 saat içinde Alaçatı’dasınız.

Deniz yoluyla Alaçatı’ya ulaşmak için, Alaçatı yat limanı 38 derece 15 dakika kuzey enlemi ve 26 derece 23 dakika doğu boylamındadır. Alaçatı’nın bazı merkezlere uzaklığı şöyle:

  • Alaçatı – İzmir: 70 km.
  • Alaçatı – Çeşme: 7 km.
  • Alaçatı – Ildır: 15 km.
  • Alaçatı – Efes: 155 km.